Aldershot, Farnham & Fleet Camera Club
Est. 1955

About us Programme Useful Stuff Galleries Competitions Challenges Committee Contact/Find Us

2015 Competitions

Competition dates : (results via links)

Date Event Judge
10th September Print Competition Round 1 Jeff Lawrence
24th September Digital Image Competition Round 1 David Smith
8th October Print Competition Round 2 James Pascoe
5th November Digital Image Competition Round 2 Chris Hutchinson
3rd December Print Competition Round 3 Caroline Colegate
11th February 2015 Digital Image Competition Round 3 Rachael Talibart
11th March Mutton & Beney Competitions "Wildlife" Andrew Perry
25th March 2015 Print Competition Round 4 Jeff Lawrence
8th April 2015 Digital Image Competition Round 4 Ruari Cumming
29th April Annual Digital Image Competition David Smith
13th May Andrich Trophy Club members
27th May Annual Print Competition Ken Scott

2015 Print & Digital Competition Leader Boards
Each member may enter up to three entries in each round, with the best eight scores are carried into the total.

Prints - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Norma Tryner 9.5 9.5 9.0 9.0 10.0 8.0 10.0 10.0 8.0 9.0 9.5 9.5 77.0
Mark Grey 8.5 10.0 9.0 10.0 9.5 9.0 8.5 8.5 10.0 9.0 9.0 10.0 76.5
Jon Evans 9.5 7.5 10.0 8.5 9.5 8.5 10.0 7.5 8.5 9.0 10.0 8.5 75.0
Chris Stock - - - 10.0 9.0 8.0 8.5 9.5 9.0 8.5 9.0 8.0 71.5
Tony Watson 7.5 7.0 9.0 - - - 8.5 7.5 9.5 8.5 9.5 9.5 69.5
June Milner 9.0 10.0 7.5 7.0 7.0 7.0 7.5 9.5 9.0 8.0 7.5 8.5 69.0
Stuart Kenney 8.5 8.0 9.0 8.0 8.0 8.5 - - - 8.0 7.5 9.0 67.0
Chris Whitty 8.0 8.5 9.0 6.0 8.0 9.0 7.0 7.5 - - - - 63.0
Ken Newberry 8.5 7.0 10.0 6.5 6.5 6.0 7.0 7.0 7.0 8.0 6.5 7.0 61.5
Pat Gibson - - - 9.5 10.0 7.5 - - - 10.0 9.0 10.0 56
Simon Taylor 8.5 8.5 6.0 8.0 8.5 8.0 - - - - - - 47.5
Michelle Harrison 8.0 9.0 7.5 - - - 7.0 7.0 7.5 - - - 46.0
Don Hart - - - 8.5 9.5 8.5 - - - - - - 26.5
Isabel Cuesta 8.5 9.0 8.0 - - - - - - - - - 25.5
Sue Hammill - - - - - - 9.0 8.0 8.5 - - - 25.5
Michael Knight - - - - - - 7.5 8.0 - 8.5 - - 24.0
Tom Rowles - - - 8.5 7.5 8.0 - - - - - - 24.0
Vassilis Korkas - - - - - - - - - 8.0 7.5 7.0 22.5

Prints - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Andrew Fletcher 8.0 8.0 9.0 7.0 8.5 8.0 7.5 8.5 9.0 9.5 8.0 9.0 69.5
John McComb - - - - - - 8.0 9.5 10.0 10.0 10.0 9.5 57.0
Nadine Bernhardt 7.0 7.5 8.0 9.5 10.0 9.0 - - - - - - 51.0
Sarah Lucas 9.0 10.0 10.0 - - - - - - - - - 29.0
Paul Armstrong - - - - - - - - - 9.0 10.0 7.5 26.5

Digital Projected Images - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Don Hart 9.0 10.0 8.5 9.5 7.0 8.5 7.5 10.0 9.5 9.5 8.0 8.5 74.5
Paul Baxter 9.5 9.5 9.0 9.5 9.0 7.0 7.5 7.5 10.0 8.5 8.0 8.0 73.0
Alan Eggleton 8.0 10.0 7.5 8.5 7.0 10.0 8.0 8.5 9.5 7.0 7.5 9.0 71.5
Jon Evans 10.0 7.5 9.0 10.0 7.0 7.5 7.0 9.0 7.5 10.0 7.5 8.5 71.5
Pat Gibson 8.5 9.0 8.0 10.0 7.5 9.5 - - - 9.0 7.5 10.0 71.5
Alan Marshall 8.5 7.5 8.5 7.0 8.5 9.0 8.5 9.0 10.0 9.0 7.5 7.5 71.0
Norma Tryner 9.5 10.0 8.0 7.0 8.5 8.5 8.0 9.5 9.0 8.0 8.0 7.0 71.0
Mark Grey 9.0 9.5 9.5 7.0 9.0 7.0 7.0 6.5 9.5 8.0 6.0 8.5 70.0
Michelle Harrison 9.0 8.5 8.5 8.5 8.5 7.5 7.0 6.5 9.0 8.0 8.0 8.5 68.5
June Milner 7.5 8.0 8.5 8.5 10.0 8.5 8.0 7.0 7.0 8.5 8.0 7.0 68.0
Stuart Kenney 6.5 9.0 7.5 8.0 7.0 9.5 6.5 8.0 8.0 8.5 7.0 8.5 67.0
Chris Whitty 8.0 9.0 8.0 8.5 7.0 7.0 8.0 7.5 8.0 7.5 7.0 7.5 64.5
Ken Newberry 7.0 6.5 7.5 6.5 6.5 6.5 - - - 7.0 6.5 7.0 54.5
Ben Casey 9.0 8.0 9.0 9.0 7.0 9.5 - - - - - - 51.5
Sue Hammill 7.5 8.5 9.0 - - - 9.5 7.0 8.0 - - - 50.0
Vassilis Korkas - - - - - - 8.5 5.5 9.5 7.0 9.5 10.0 50.0
Chris Stock 8.0 8.0 7.5 8.5 8.0 9.0 - - - - - - 49.0
Stephen Barney - - - 8.5 6.5 10.0 7.5 6.5 9.5 - - - 48.0
Simon Taylor 8.0 9.0 8.5 10.0 6.0 6.0 - - - - - - 47.5
Alan Warren 7.5 8.0 7.5 8.5 7.5 6.0 - - - - - - 45.0
Isabel Cuesta 9.0 7.5 8.0 7.0 6.0 7.5 - - - - - - 45.0
Keith McKenzie 8.0 8.0 6.0 7.5 6.5 7.0 - - - - - - 43.0
Michael Knight 8.0 6.5 - - - - - - - 8.0 8.0 8.5 39.0
Tony Watson - - - 7.5 8.5 9.5 - - - - - - 25.5
Rob Wilkinson 8.0 8.5 8.0 - - - - - - - - - 24.5

Digital Projected Images - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Andrew Fletcher 7.0 8.5 7.5 9.5 10.0 9.0 10.0 10.0 7.5 7.5 8.0 7.0 72.5
John McComb 8.0 10.0 - 10.0 9.0 7.5 8.5 8.5 9.5 8.0 8.0 8.5 72.0
Rob Wilkinson - - - 9.5 10.0 8.0 8.5 7.0 9.0 10.0 8.5 7.5 71.0
Sandra Eggleton - - - 9.5 7.5 7.5 9.0 8.0 8.5 8.0 10.0 8.0 68.5
Nadine Bernhardt 7.5 8.5 8.5 7.0 8.0 8.5 - - - 7.5 8.0 7.0 63.5
Alan Warren - - - - - - 7.5 8.0 8.0 7.0 10.0 8.5 49.0
Sarah Lucas 9.0 8.0 9.5 - - - - - - - - - 26.5
Shaun Todman - - - - - - - 9.5 7.5 - - - 17.0

Maximum entries per round in each class : 3, best two scores carried forward for total.
Any image may only be used twice during the four rounds of the competition.
Maximum points available after 4 rounds : 80


AFFCC 2011-2017
These www.affcc.uk pages maintained by Simon Taylor, webmaster@affcc.uk