Aldershot, Farnham & Fleet Camera Club
Est. 1955

About us Programme Useful Stuff Galleries Competitions Challenges Committee Contact/Find Us

2013 Competitions

Competition dates : (results via links)

Date Event Judge
12th September Print Competition Round 1 Chris Hutchinson
3rd October Digital Image Competition Round 1 Jeff Lawrence
24th October Print Competition Round 2 Rauri Cumming
14th November Digital Image Competition Round 2 Tony Mearman
5th December Andrich Trophy Club members
29th November Spectrum & Heywood Trophy (at Farnborough CC) Walter Benzie
16th January Print Competition Round 3 Caroline Colgate
20th February Molesworth & Rainbow Trophies Peter Handford
6th March Digital Image Competition Round 3 Tony Charters
20th March Mutton & Beney Competitions "People" Walter Benzie
27th March Progressive AV Competition Club members
3rd April Print Competition Round 4 Jim Pascoe
24th April Digital Image Competition Round 4 Mike Dales
1st May Annual Print Competition Andrew Perry
22nd May Annual Digital Image Competition tba

2013 Print & Digital Competition Leader Boards

Positions after round 1 - (4 rounds in total), maximum points available - 80
Each member may enter up to three entries in each round, but only the best two scores are carried into the total.

Prints - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Simon Taylor 20 18 18 17 73
Tom Rowles 18 19 19.5 15.5 72
Rex Sellars 18 17 19.5 17.5 72
John Varndell 17.5 17.5 18 18.5 71.5
Paul Hayman 18 17.5 19 17 71.5
Mark Grey 18 16.5 19.5 16 70
Tony Fisher 16.5 17.5 18.5 15 67.5
Jon Evans 16 19 16 16 67
Stuart Kenney 18 15.5 16.5 16 66
Michelle Harrison 18.5 16 14 16 64.5
Chris Whitty 19 15 18.5 - 52.5
Michael Knight 17 15.5 15.5 - 48
Pat Gibson 17.5 18.5 - 19 36
Chris Stock - 17.5 17.5 - 35
Sally Protheroe 16 15 - - 31
Brian Birkenhead - - - 18.5 18.5
Sue Hammill - - - 18.5 18.5
Alan Eggleton - - - 18 18
Tonya Herron - - - 17.5 17.5
Robin Stovold 16.5 - - - 16.5
Kevin Kirwan - 15.5 - - 15.5
Paul Baxter 15.5 - -   15.5
Norma Tyner - - - 15 15
Sue Brettell 7.5 - -   7.5
 

Prints - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Tony Watson 18.5 18 20 19 75.5
June Milner 16 18 18 19 71
Helen Reynolds 17 17 16.5 - 50.5
Isabel Cuesta - 18 16.5 - 34.5
Martyn Brown 18 15.5 - - 33.5
Sandra Campbell - - 17.5 15 32.5
Alison Morris - 7 19.5 - 26.5
Tom Thompson 14 - - - 14

Digital Projected Images - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Paul Hayman 16.5 20 18 20 74.5
Rex Sellars 18 16.5 19 20 73.5
Mark Grey 18 18 19 18 73
John Varndell 17 18.5 19 18 72.5
Stuart Kenny 17 18 19 17 71
Simon Taylor 18 17 18.5 17.5 71
Chris Stock 18 16.5 18 16.5 69
Sue Hammill 18 17.5 17 16 68.5
David Bleach 16 17 18 15.5 66.5
Alan Eggleton 16.5 17 16 16 65.5
Michelle Harrison 19.5 14 19 - 52.5
Chris Whitty 17 13.5 16 17.5 64
Robin Stovold 15 14.5 20 7 56.5
Doreen Bleach 14.5 15 16 17 62.5
Tom Rowles 16.5 17 - 18 51.5
Michael Knight 16 15.5 13 - 44.5
Tonya Heron 20 17 - - 37
Pat Gibson - 17 18.5 - 35.5
Ben Casey - 18 16 - 34
Brian Birkenhead 16 16 - - 32
Jon Evans - 17 15 - 32
Norma Tryner - - 18 18 36
Donald Hart - - - 18 18
Paul Baxter - 15.5 - - 15.5
Kevin Kirwan - 15 -   15
 

Digital Projected Images - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Kay Holder
16.5
17.5
16 20
70
June Milner
18.5
15.5
16.5 16.5
67
Tony Watson
18.5
15
16 16.5
66

Helen Reynolds

18
15
- -
33
Matt Brown
-
18.5
20 -
38.5
Ann Gardner - 18 16 - 34
David Norris
17
-
- -
17
Jenny Keyte - 15.5 - - 15.5
Alan Warren - - - 15.5 15.5
Isabel Cuesta
-
15
- -
15
Paul Bridgman
-
14.5
- -
14.5

Maximum entries per round in each class : 3, best two scores carried forward for total.
Any image may only be used twice during the four rounds of the competition.
Maximum points available after 4 rounds : 80


AFFCC 2011-2017
These www.affcc.uk pages maintained by Simon Taylor, webmaster@affcc.uk