Aldershot, Farnham & Fleet Camera Club
Est. 1955

About us Programme Useful Stuff Galleries Competitions Challenges Committee Contact/Find Us

2012 Competitions

Competition dates : (results via links)

Date Event Judge
18th January Print Competition Round 1 Paul Hampton
1st February Digital Image Competition Round 1 Jeff Lawrence
15th February Mutton & Beney Competitions "Action" Rauri Cumming
22nd February Molesworth & Rainbow competitions (@ Yateley) tba
7th March Print Competition Round 2

George Walsh

28th March Digital Image Competition Round 2 Roy Lambeth
25th April Andrich Trophy Club Members
2nd May Annual Print Competition Tony Charters
16th May Annual Digital Image Competition tba

2012 Print & Digital Competition Leader Boards

Positions after round 1 - (2 rounds in total), maximum points available - 40
Each member may enter up to three entries in each round, but only the best two scores are carried into the total.

Prints - Open Class
Name
Round 1
Round 2
    Total
Rex Sellars 19 19     38
Jon Evans 19 17     36
Mark Janes 18 18     36
Simon Taylor 18.5 16     34.5
Tom Rowles 17 17     34
Tony Fisher 17.5 15     32.5
Chris Stock 15.5 16     31.5
Sally Protheroe 16 8     24
Michael Knight 16 -     16
Mike Hammersley 16 -     16
Pat Gibson - 18     18
Michelle Harrison - 14     14
Robin Stovold - 13     13
 

Prints - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
   
Total
Kevin Wrenn 19 17     36
June Milner 17.5 16     33.5
Sue Brettell 17 15     32
Martyn Brown 17 -     17
Paul Hayman - 15     15

Digital Projected Images - Open Class
Name
Round 1
Round 2
    Total
Simon Taylor 19.5 19.5     39
Rex Sellars 19.5 18.5     38
Alan Eggleton 18 20     38
John Mitchell 17 19     36
Sally Protheroe 18.5 17     35.5
Chris Whitty 18.5 17     35.5
Michelle Harrison 17 17     34
David Fisher 17.5 16     33.5
Sue Hammill 15 18     33
Jon Evans 15.5 14.5     30
David Bleach 14.5 15.5     30
Doreen Bleach 14 15     29
Robin Stovold 17 -     17
Mike Hammersley 17 -     17
Oliver Lucas 16.5 -     16.5
Mark Janes 16 -     16
Robin Evans - 14.5     14.5
Michael Knight 7 -     7
 

Digital Projected Images - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
   
Total
Paul Hayman
18.5
18     36.5
June Milner
17.5
15.5     33

Matt Brown

- 18.5     18.5
Stewart Kenny
-
18
   
18
Sue Brettel
18
-
   
18
Edelgard Moss
16.5
-
   
16.5
John Bridgman
-
16
   
16

Maximum entries per round in each class : 3, best two scores carried forward for total.
Any image may only be used twice during the two rounds of the competition.
Maximum points available after 2 rounds : 40


AFFCC 2011-2017
These www.affcc.uk pages maintained by Simon Taylor, webmaster@affcc.uk