Aldershot, Farnham & Fleet Camera Club
Est. 1955

About us Programme Useful Stuff Galleries Competitions Challenges Committee Contact/Find Us

2011 Competitions

Competition dates : (results via links)

Date Event Judge
19th January Print Competition Round 1 Derek Trendell
2nd February Projected Digital Image Competition Round 1 Brian Powell
9th February Beney & Mutton - Water Mike Dales
24th February

Spectrum & Molesworth Cup (at Farnborough)
Spectrum - HC - "Blue Flower" by Jon Evans, Molesworth - 3rd - "Tackle" by Simon Taylor

Glyn Edmunds
13th April Print Competition Round 2 Paul Hampton
18th May Projected Digital Image Competition Round 2 Tony Charters
1st June Andrich Trophy Club Members
14th September Print Competition Round 3 Jay Charnock
5th October Projected Digital Image Competition Round 3 Kim Tomlins
19th October Print Competition Round 4 Chris Hutchinson
2nd November Projected Digital Image Competition Round 4 Tony Mearman
11th January Annual Competitions Projected Digital Image & Print Jay Charnock

2011 Print & Digital Competition Leader Boards

Positions after round 4 - (4 rounds in total), maximum points available - 80
Each member may enter up to three entries in each round, but only the best two scores are carried into the total.

Prints - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Tom Rowles 18.5 19.5 18.5 19 75.5
Simon Taylor 17.5 19 18.5 19 74
Pat Gibson 17 18.5 19.5 18.5 73.5
Rex Sellars 18 18 18 17 71
Tony Fisher 17 17.5 19 17 70.5
Alan Eggleton 18 17 17 17.5 69.5
Paul Baxter 18 17.5 15.5 16 67
Jon Evans 15.5 - 19.5 19.5 54.5
Prue Barker 14.5 14 16 17 51.5
Robin Stovold 16 16 - 17 49
Chris Stock 15.5 15.5 - 17.5 48.5
Sally Protheroe - 8.5 18 17 43.5
Michelle Harrison 17 - - 19 36
Michael Knight 16 16 - - 32
Mark Janes - - 19 - 19
Robin Evans 17 - - - 17
John Mitchell 16 - - - 16
Roy Arnett 16 - - - 16
John Casey 16 - - - 16
Mike Hammersley 15 - - - 15
John Paris - - - 15 15
 

Prints - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Sue Bretell 18.5 18 17.5 - 54
Sue Hammill 8.5 15 - - 23.5

Digital Projected Images - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Simon Taylor 18.5 20 19.5 20 78
Rex Sellars 18 18 19 19 74
Tom Rowles 19.5 19 18.5 15.5 72.5
Chris Whitty 16 18.5 19.5 18 72
Alan Eggleton 18 18 17.5 18 71.5
Paul Baxter 16 19 19 16.5 70.5
Robin Stovold 15.5 17 15 13.5 61
Kevin North 20 20 16 - 56
Ben Casey 19 17 18 - 54
John Mitchell 17.5 - 19 16.5 53
Chris Stock - 17 18.5 15.5 51
Michelle Harrison 15 17 - 18 50
Michael Knight 15 17 16.5 - 48.5
David Bleach 16 - 16.5 16 48.5
Doreen Bleach 15.5 - 15.5 13.5 44.5
Mark Janes - - 19 15 34
David Fisher - - 15 18.5 33.5
Sally Protheroe - 15 15 - 30
Jon Evans 17.5 - - - 17.5
Mike Hammersley 16 - - - 16
Bonnie Hampton - - 15.5 - 15.5
Tony Fisher 15.5 - - - 15.5
Prue Barker 14 - -   14
 

Digital Projected Images - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Sue Hammill - 18
19
18.5 55.5
Oliver Lucas - 18 18.5 - 36.5
Paul Bridgman - - 17 14.5 31.5
Sue Brettel - - - 18 18
Natalia Llieva - - 17.5 - 17.5
June Milner - - - 16.5 16.5

Maximum entries per round in each class : 3, best two scores carried forward for total.
Any image may only be used twice during the four rounds of the competition.
Maximum points available after 4 rounds : 80


AFFCC 2011-2017
These www.affcc.uk pages maintained by Simon Taylor, webmaster@affcc.uk