Aldershot, Farnham & Fleet Camera Club
Est. 1955

About us Programme Useful Stuff Galleries Competitions Challenges Committee Contact/Find Us

2010 Competitions

Competition dates : (results via links)

Date Event Judge
20th January Print Competition Round 1 Kim Tomlin
3rd February Slide and Digital Competition Round 1 Mike Dales
17th February Beney & Mutton - Street Scenes Rosie Armes
24th March Ladies vs. Gents Jeff Lawrence
21st April Print Competition Round 2 Gerald Kitjakra
5th May Farnham Competition  
19th May Slide and Digital Competition Round 2 Gordon Roots
2nd June Pitch Your Picture, Andrich Trophy  
15th September Print Competition Round 3 Jay Charnock
6th October Slide and Digital Competition Round 3 Brian Colley
20th October Print Competition Round 4 Tom Davie
3rd November Slide and Digital Competition Round 4 Kim Tomlin
17th November Annual Print Competition Paul Hampton
24th November Annual Slide & Digital Competition Jeff Lawrence

2010 Print, Digital & Slide Competition Leader Boards

Positions after round 3 - (4 rounds in total), maximum points available - 80
Each member may enter up to three entries in each round, but only the best two scores are carried into the total.

Prints - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Tom Rowles 20 19 20 20 79
Jon Evans 19.5 20 19.5 19 78
Simon Taylor 19.5 18.5 18 16 74
Alan Eggleton 18.5 19 18.5 16 74
Roy Arnett 19 16.5 16 16.5 67.5
Tony Fisher 16 17 17.5 17.5 67.5
Prue Barker 17.5 16 16 15 64.5
Robin Stovold 16 15.5 14.5 15.5 61.5
Rex Sellars - 19.5 18.5 17 55
Patricia Gibson - 18 18 16.5 52.5
Sally Protheroe - 18 19.5 - 37.5
Chris Stock 16.5 17.5 - 16 50
Chris Smith 16 16 - - 32
Michelle Harrison 14.5 - - 17 31.5
Michael Knight 15 - - 9 24
David Fisher - - - 18.5 18.5
John Mitchell - - - 16.5 16.5
Paul Baxter - - - 16 16
John Paris - - - 15 15
Mike Hammersley - - 14.5 - 14.5
 

Prints - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Oliver Lucas - - 18 - 18

Digital Projected Images - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total-
Simon Taylor 19 20 20 20 79
Jon Evans 19.5 18 18.5 18.5 74.5
Alan Eggleton 18 19.5 17.5 17.5 72.5
Rex Sellars 18.5 16.5 18.5 17.5 71
Sally Protheroe 15.5 17.5 18 16.5 67.5
Robin Stovold 15 16.5 16 14.5 62
Paul Baxter - 19 16 19 54
Michelle Harrison - 17 18 17.5 52.5
Chris Stock - 17 18 17 52
Tom Rowles 19.5 - 20 - 39.5
Patricia Gibson - - 20 18.5 38.5
Michele Sheppard 18.5 - 16 - 34.5
John Mitchell - - 17.5 17 34.5
Tony Fisher 15.5 15.5   - 31
Sally Frost - - 17 - 17
Amy Diprose 16 - - - 16
Mike Hammersley 16 - - - 16
Mike Hammersley - - - 15.5 15.5
Stephen Davies 15.5 - - - 15.5
David Sheppard - - 15.5 - 15.5
David Fisher - - - 15.5 15.5
Michael Knight - - - 9.5 9.5
 

Digital Projected Images - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Oliver Lucas - - 20 - 20
Veronica Orchard - - 18 - 18
Tina Poola - - 15.5 - 15.5
Sue Bretell - - - 15.5 15.5

Slides - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
Simon Taylor 19.5 18 20 18.5 76
Rex Sellars 17 16.5 18 19.5 71
Jon Evans 16.5 17.5 18.5 17.5 70
Doreen Bleach 17 17 16 16 66
David Bleach 15.5 15 16.5 16.5 63.5
Robin Stovold 16 16 - 17.5 49.5
Tom Rowles - - 16   16
 
Slides - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Total
           

Maximum entries per round in each class : 3, best two scores carried forward for total.
Any image may only be used twice during the four rounds of the competition.
Maximum points available after 4 rounds : 80


AFFCC 2011-2017
These www.affcc.uk pages maintained by Simon Taylor, webmaster@affcc.uk