Aldershot, Farnham & Fleet Camera Club
Est. 1955

About us Programme Useful Stuff Galleries Competitions Challenges Committee Contact/Find Us

2006 Competitions

Competition dates : (results via links)

Date Event Judge
11th January Print & Slide Competition, Round 1 Tony Baverstock LRPS
25th January Spectrum Trophy (at Farnborough) - Winner John Paris Glyn Edmunds ARPS
1st February SPF Competition vs S.Dig & Havant George Walsh APAG
23rd February Molesworth and Rainbow cups at Farnborough CC Monica Weller ARPS
1st March Beney & Mutton Cups, Theme:"100 Years Old" Walter Benzie
29th March Ladies vs. Gents Competition John May ARPS
26th April Print & Slide Competition, Round 2 Tony Britton  
29th April to 5th May Farnborough Festival of Arts Tony Charters
17th May Print & Slide Competition, Round 3 Jon Mitchell
28th September Print & Slide Competition, Round 4 John May
25th October Print & Slide Competition, Round 5 Chris Hutchinson
8th November SPF Competition,Round 1 vs. Havant and Petersfield (host) Peter Morss ARPS
29th November Annual Print & Slide Competition Alex Fyfe
14th December Match a Slide Competition  

2006 Print & Slide Competition Leader Boards

Positions after round 5 - (5 rounds in total), maximum points available - 100
'Qualifying entries' is the number of entries whose score has been carried forward. Each member may enter up to three entries in each round, but only the best two scores are carried into the total.

Prints - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Round 5
Total
Jon Evans
17.5
19
18
18
17
89.5
Tony Fisher
16
19
17.5
18
18.5
89
Simon Taylor
18
16.5
16
19.5
18.5
88.5
John Paris
16.5
17
17.5
17
19.5
87.5
Michele Sheppard
16.5
16.5
17.5
19
17.5
87
Mike Hammersley
15
18
16.5
17
16.5
83
Prue Barker
17
16.5
15
15
18
81.5
Chris Bearman
16
16.5
14.5
17
15.5
79.5
David Sheppard
7
18
16
15
16
72
Chris Whitty
15.5
17.5
17.5
-
16.5
67
Joe Waghorn
16.5
15
-
15
15.5
62
Ronnie Godfrey
19.5
16.5
20
-
-
56
Terry Revell
7
18.5
15
-
-
40.5
David Fisher
-
7
-
17
-
24
Andrew McKie
16
-
-
-
-
16


Prints - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Round 5
Total
Alan Eggleton
19
17
19
19
18
92
Robin Evans
17
18
15.5
16.5
19
86
Roy Arnett
-
18.5
19
20
19.5
77
Chris Stock
16.5
-
-
-
16
32.5

Slides - Open Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Round 5
Total
Jenny Bray
20
19
16.5
18
17
90.5
David Bleach
18
19
16.5
17
18.5
89
Simon Taylor
18.5
18
16.5
15.5
18.5
87
Prue Barker
17.5
18
19
17
15
86.5
Jon Evans
16.5
17.5
17.5
17.5
16.5
85.5
Doreen Bleach
17
17.5
16.5
17.5
17
85.5
Chris Whitty
16
18
16.5
-
16
66.5
John Paris
15
16
16
17
17
81
Michele Sheppard
-
15.5
16.5
-
-
32
Bonnie Hampton
16.5
-
-
-
-
16.5
Betty Halewood
16
-
-
-
-
16
Joe Waghorn
16
-
-
-
-
16

Slides - Beginners Class
Name
Round 1
Round 2
Round 3
Round 4
Round 5
Total
Roy Arnett
-
-
17
-
-
17

Maximum entries per round in each class : 3, best two scores carried forward for total.
Any image may only be used twice during the five rounds of the competition.
Maximum points available after 5 rounds : 100


AFFCC 2011-2017
These www.affcc.uk pages maintained by Simon Taylor, webmaster@affcc.uk